Пасивната къща като екоалтернатива
Пасивната къща е не само един от водещите световни стандарти за енергийна ефективност, но и строителна концепция, създадена за изграждане на удобни и достъпни домове и сгради, строителна екоалтернатива.
От къде тръгва идеята
Тази строителна концпция е създадена от Института Пасивхаус в Дармщат, Германия през 1996 г., „пасивна къща“ е една от пионерските концепции за изграждане на нискоенергийни къщи и днес е водещ стандарт за строителство. Дизайнът е фокусиран върху най-доброто използване на „пасивните“ влияния в сградата – като слънце, засенчване и вентилация – вместо активни системи за отопление и охлаждане като климатизация и централно отопление. В комбинация с много високи нива на изолация и херметичност, това дава възможност на пасивния дом да използва 90 процента по-малко енергия от обичайното жилище.
Пасивните къщи и сгради предлагат превъзходен вътрешен комфорт поради постоянни температури и добро качество на въздуха. Те също така имат допълнителната полза от намаляване на външния и вътрешния шум поради високите нива на изолация.
Какви са изискванията за пасивна къща?
Сградата трябва да отговаря на няколко критерия за постигане на стандарта за пасивна къща:
- Отопление на помещенията: Потреблението на енергия за отопление на помещенията не трябва да надвишава 15 kWh / m2 жилищна площ годишно или 10 W / m2 при пиково търсене. Това контрастира със 100W / m2, необходими в типична къща.
- Първична енергия: Общата енергия, необходима за всички битови приложения (отопление, топла вода и битово електричество), не трябва да надвишава 60 kWh / m2 жилищна площ годишно.
- Херметичност: Пасивните сгради са много херметически затворени и трябва да имат не повече от 0,6 смяна на въздуха на час при 50 паскала налягане.
- Топлинен комфорт: Жилищните помещения трябва да са удобни през цялата година, като не повече от 10 процента от часовете през дадена година надвишават 25 ° C.
Как се изграждат пасивни къщи?
За да постигнат това ниво на производителност, строителите използват интелигентен пасивен дизайн – например като гарантират, че къщата е ориентирана и проектирана да използва най-добре слънцето и сянката, заедно с петте принципа на пасивната сграда.
Петте принципа на пасивния дизайн на къщи
- Няма термично свързване
- Супериорни прозорци
- Механична вентилация с възстановяване на топлината
- Качествена изолация
- Херметична конструкция
Много високите нива на изолация са ключов елемент на пасивната конструкция, която поддържа топлинните загуби толкова ниски, че една къща може да се поддържа топла или без отопление, или просто чрез предварително загряване на свежия въздух, влизащ в стаите. Пасивните сгради имат непрекъснат изолиращ плик като топло покритие около сградата и херметичен слой.
Негоримата изолация от каменна вата на ROCKWOOL е идеална за постигане на стандартите за пасивни къщи, защото се вписва лесно в сградата и остава във форма с течение на времето, пропуска парата, е дълготрайна и пожаробезопасна и е чудесна екоалтернатива на съществуващи в момента материали.
Затова създадохме уникална система за стени, съчетаваща колони от каменна вата, изолация ROCKWOOL и херметични OSB4 плоскости от вътрешната страна. Rockzero е високо енергийно ефективна стенна система, която предлага и противопожарна защита и превъзходен вътрешен комфорт. Можете да научите повече за Rockzero тук!
Повече информация по темата може да намерите в https://www.passivehousebg.com/