ORENDA

Коприната – приказка, магия, реалност

Реалност

Защо е толкова трудно да си син?

Синият цвят е харесван от повечето хора. Той не само е любим цвят, а и хората с далтонизъм е вероятно да различават синьо и жълто в по-голяма степен, отколкото червено и зелено. Това е цвета на простора, свободата, присъства в повечето национални флагове.

Защо небето е синьо?

Отговора на въпроса е свързан с дифракцията на светлината. Със способността на човешкото око да възприема отразената синя светлина. Цветът е елемент на зрителните усещания, дължащ се на различното възприемане на светлина от различните участъци на спектъра, от зрителните органи, обусловено от спектралната чувствителност на фоторецепторите. Цветът на даден обект във възприятието на хората е този на отразяваната или излъчвана от него видима светлина. Светлината, идваща от слънцето, ние възприемаме като бяла. Тя е съставена от всички цветове на спектъра с различна дължина на вълната. Окото ни може да възприеме вълни, характеризиращи се с дължини приблизително от 380nm до 780nm. Синьото е отразената  част от бялата светлина с дължина на вълната от ~ 450nm до 490nm.

И така, молекулите на газовете от състава на въздуха по размер са съизмерими с дължината на вълната на синия цвят. Те предизвикват дифракция на светлината и отразената част ние възприемаме като син цвят.

По подобен механизъм ние възприемаме моретата и океаните като сини.

Как стои въпроса при животните и растенията?

Изненадващо, синият цвят е много малко разпространен в природата. Само 10% от 280 000 видове от растителния свят са оцветени в синьо. При животните синьото се среща още по-рядко.

Ако се доверим на хипотезата, че цвета на животните е в пряка зависимост от цвета на храната им, то това би било логично. Много от случаите, на синьо обагрени животински видове, обаче се дължи на структурата на външната им обвивка.

Един от най-красивите примери е пеперудата Синьо Морфо. Когато е със затворени крила тя е кафява. Чудото се случва като разпери крила. Когато рояк от тези пеперуди летят над горите в Централна и Южна Америка са изумителна гледка за пилотите, прелитащи над тях. Въпреки зашеметяващия си цвят, сините Морфоси не са всъщност сини. Крилата на синьото Морфо не са оцветени в синьо. Техния искрящ цвят се дължи начина, по който крилата й отразяват светлината. Крилата имат микроскопична структура, която абсорбира всички останали цветове, с изключение на синьото.

Същият феномен се наблюдава и при някои птици и риби. Цветът е начинът, по който възприемаме различни дължини на вълната на светлината. Някои животни изглеждат сини, което най-вече означава, че са разработили начин да подмамят очите ни да ги видим по този начин (това се отнася и до сините очи на човека), като използват физически структури и светлинно отражение.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.