Най-голямата дневна пеперуда, Птиче крило на кралица Алекцандра
Пеперуда Птицекрил или Птиче крило на кралица Александра
Най-голямата дневна пеперуда, Птицекрил, или Птиче крило на кралица Александра (Ornithoptera alexandrae). Размаха на крилете на самката на това насекомо достига 32 см. Поради това тази пеперуда се счита за една от най-редките в света. Видът е открит за първи път през 1906г. в Папуа, Нова Гвинея от естественика Албърт Мийк, който случайно среща пеперудата по време на една от разходките си в джунглата. Историята е доста интересна. Като клекционер Мийк е бил много щастлив да прибави този екземпляр към колекцията си. Той показал находката си на Уолтър Ротшийлд, син на известен зоолог. Така се появява първото научно описание на тази пеперуда, наречена „Птиче крило на кралица Александрия“, в чест на датската кралица, според Уикипедиа.
Би било прекрасно ако можехме да видим това разнообразие от летяща красота окло нас, но за съжаление птичето крило на кралица Александра е силно ограничено в географското си разпространение и се среща само в Папуа. И до сега учените не знаят колко видове има сред дивата природа. Видът прдпочита откритите пространства в дъждовните гори или отдалечени плата, защото има повече светлина. Прелитайки над горите те лесно забелязват цветята, от които пият нектар. Крилете на мъжкия достигат 14-20 см. размах, докато женските имат значително по-голям размах 18,7-30 см. на крилете си. И двата рода имат жълт корем. Женските имат тъмно кафяво тяло с кремави петна по горната повърхност. Мъжките са със синьо-зелени ивици на тъмен фон.
Птичето крило на кралица Александра има четири етапа в своето развитие, които продължават от пет до седем месеца. Те са както при останалите пеперуди – яйце, гъсеница, какавида и възрастни насекомо.
Тази величествена пепруда е застрашена от изчезване. Основния фактор за това е, че разпространението на вида е ограничено на около 100кв.км. площ в крайбрежните тропически гори близо до Попондета , провинция Оро, Папуа Нова Гвинея. Основната заплаха за този вид е унищожаването на местообитанията за плантациите от маслени палми.